Ret&Råd tilbyder et stærk servicekoncept og et kendt brand til de advokater, der bliver medlem af vores kæde.
Vi er et fællesskab, som tager sig godt af hinanden og er stolte af at være del af en kæde, der giver sine klienter jura i øjenhøjde.
Vi har en vision om at blive flere i Ret&Råd, og vi vil gerne være landsdækkende i endnu højere grad. Derfor tilbyder vi attraktive vilkår til medlemmer; det være sig advokater, der ønsker at starte egen virksomhed eller advokatvirksomheder, der gerne vil være en del af et større fagligt fællesskab.
Et medlemskab af Ret&Råd Advokater frigør tid fra administration, så du kan koncentrere dig om det, som er dit kerneområde – nemlig at yde professionel advokatrådgivning.
Vi har i dag et meget stærkt servicekoncept, der gør det enkelt at starte egen advokatforretning og som aflaster dig, der allerede har din egen forretning.
Kernen i vores servicekoncept er:
Hvad siger advokaterne i Ret&Råd?
Jeannette Würtz, Ret&Råd Dronninglund:
”I mine overvejelser om at etablere mig med egen advokatvirksomhed dukkede Ret&Råd op som en mulighed. I dialogen med Ret&Råd kunne jeg fornemme en ærlig interesse for, at også de små virksomheder betød noget i samarbejdet. Efter en effektiv og intensiv periode med migrering ind i kædens IT-systemer kunne jeg åbne dørene for Ret&Råd Dronninglund i september 2023. “
”For mig er Ret&Råd indbegrebet af høj IT-sikkerhed, høj compliance og høj faglighed og ikke mindst rigtig gode kollegaer.”
Bliv medlem af Ret&Råd
"*" indikerer påkrævede felter