Når et par møder hinanden i en mere moden livsfase – efter at have været på arbejdsmarkedet i mange år – er det ofte sådan, at parret er i andre omstændigheder end et helt ungt par. Et par i en moden alder har andre økonomiske interesser og gør sig andre overvejelser.
- Begge parter har måske børn fra tidligere forhold
- Begge parter har opbygget pensionsordninger, formue eller måske egen virksomhed
- Der er ønske om at beskytte sig i tilfælde af skilsmisse og ægtefællens dødsfald
- Der er ønske om at arven skal tilfalde egne børn fremfor ægtefællen, fordi ægtefællen er sikret ved egne pensioner osv.
Mange er opmærksomme på, at de bør drøfte oprettelse af en særejeægtepagt, hvis de er enige om, at deres formue ikke skal deles ved skilsmisse. Der findes dog forskellige typer af særeje. Enhver form for særeje vil kunne sikre i tilfælde af skilsmisse. Men valget af særejetype kan være afgørende, hvis ægtefællerne ønsker, at deres egen børn skal arve fremfor ægtefællen – og dermed i sidste ende ægtefællens egne børn. Det bør derfor drøftes med en advokat, om ægtepagten skal indeholde bestemmelse om fuldstændigt særeje fremfor kombinationssæreje, der ellers ofte anvendes.
Derudover er det vigtigt at være opmærksom på, at det ikke er nok at oprette ægtepagt om særeje, hvis du og din ægtefælle ikke ønsker, at I skal efterlade noget til hinanden når I dør. Din ægtefælle arver nemlig i henhold til loven halvdelen af dit særeje. Derfor bør I drøfte med en advokat om der bør gives arveafkald, så din ægtefælle fx giver afkald på arv i forhold til din virksomhed (selvom den allerede er dit særeje). På den måde kan hele din virksomhed falde i arv til dit barn.
Det er naturligvis meget vigtigt, at begge ægtefæller har så stærk en økonomi, at de hver især kan klare sig også efter at den første ægtefælle er død.
